Näitus “Lendavate õite lumm”
Päevaliblikad on ühed kõige silmatorkavamad putukad. Nad on oma põneva elutsükli ja mitmekesise tiivakirjaga aastatuhandeid köitnud inimeste tähelepanu. Paljud kultuurid on pidanud liblikaid muutumise, taastumise sümboliks. Näiteks Ameerika indiaanlased austavad just liblikat kui juhatuse võrdkuju muutuste ajal.
Mõte, teha õlivärvidega liblikate seeria, hakkas minu peas idanema juba mõned aastad tagasi kui märkamatult said liblikad osaks minust. Nad olid lihtsalt igal pool, mis iganes kujul ja vormis – nad lihtsalt olid… See aeg oli minugi jaoks üks suur muutuste aeg, mil leidsin enda jaoks ka maalimise, mis on saanud nüüdseks üheks suureks osaks minu elust. Nii ma siis võtsin need liblikad vastu, kes mind ümbritsesid ja liikusin oma elus uude suunda…
Tasapisi tekkis suur veendumus ja soov liblikaid maalida. Hakkasin nii telefoni kaameraga kui fotoaparaadiga jahtima liblikaid, et saada maalimiseks algmaterjali. Tundsin, et enne maalimist tuleb neid imelisi tiivulisi lähemalt tundma õppida. Nii olen ma ammutanud teadmisi erinevatest raamatutest, kuid eelkõige Erki Õunapi ja Urmas Tartese poolt koostatud raamatust “Eesti päevaliblikad”. Suur tänu neile selle raamatu eest! Sellel näitusel jagatavad faktid pärinevad samuti nende raaamatust “Eesti päevaliblikad”.
Liblika valmikuiga algab nukukestatst välja pugemisega. Ta sirutab oma tiivad välja minutitega, kuid tiibade kõvenemiseks kulub mitu tundi. Niipea, aga kui tiivad on omandanud vajaliku kuju ja tugevuse ning liblikas on saanud lennuvõimeliseks, saame me kõik imetleda kaunist looduse vaatemängu, mida juba vanad roomlased nimetasid lendavate õite lummaks.
Mindki on tabanud see lumm ja ma soovin jagada seda Teiega läbi oma maalide.
Et on kevad, millele järgneb soe suvi, siis on käes liblikate aeg ja soovin Teile kauneid hetki ja liblikate märkamist meid ümbritsevas looduses!
Mõnusaid emotsioone näituse külastamisel!